fbpx

Blog

1,5 Milyon Konutun Kentsel Dönüşümü Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısında kentsel dönüşümün yeni eylem planını kamuoyuyla paylaştı. Murat Kurum, temel ilkeleri, yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm olan 8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı paylaştı. Göreve geldikleri ilk günden itibaren çok kısa sürede kentsel dönüşüme dair önemli adımlar attıklarını ve bu kapsamda yürüttükleri çalışmalarla ilgili bilgileri Murat Kurum açıkladı.

Antalya’da “2020’e Doğru Çevre ve Şehircliğin Geleceği İstişare Toplantısı” gerçekleştirdiklerini ve ardından da “Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem” toplantısıyla dönüşüm ile ilgili stratejileri ve bu saha çalışmalarına dair mevzuat değişikliklerini gerçekleştirdiklerini anlattı.  Murat Kurum, kentsel dönüşüm seferberliğine 2012’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başladıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımız o gün, ‘Bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşümü yapacağız.’ sözleriyle kentsel dönüşümün önemini o gün için ortaya net bir şekilde koydu. Biz de her zaman bunu her fırsatta dile getiriyoruz, söylüyoruz; kentsel dönüşüm, depremle, terörle mücadele kadar önemlidir, hayatidir. Türkiye’nin yüzde 66’sı deprem riski altındaki alanlarda yaşıyor. Nüfusumuza baktığımızda da yüzde 71 nüfusumuz deprem riski altındaki alanlarda ikamet ediyor. Son bir asırda 6 ve üzerinde yaşadığımız 56 depremle 80 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti. En son 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20. yılını geçtiğimiz günlerde geride bıraktık.  20 yıl önce yaşadığımız büyük felaket ve kaybettiğimiz canların acısı hala yüreğimizde. Yakın zamanda Kartal’da yaşadığımız acı olay, Kağıthane’de, Sarıyer’de, Avcılar’da, Bağcılar’da ve İstanbul’un değişik ilçelerinde son dönemde kentsel dönüşümün önemini bir kez daha ortaya koyacak acı hatıralar yaşadık. İstiyoruz ki bir daha bu tür hatıralar yaşamayalım, bir daha annelerimiz ağlamasın, ocaklarımıza ateş düşmesin. Kentsel dönüşümde en temel hedefimiz her şeyden önce insanımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır. İnşallah bunu devletimizle, belediyelerimizle, valiliklerimizle vatandaşımızla özel sektörümüzle 82 milyon vatandaşımızla hep birlikte gerçekleştireceğiz. Çünkü bu topyekun hareketi gerektiren bir eylem planıdır, bir dönüşüm seferberliğidir.”

“Yapı denetim sistemimizle bugüne kadar 730 bin binamızı denetledik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde dün büyükşehir belediye başkanlarıyla bir araya gelindiğini anımsatan Kurum, birlikte 2023’ün Türkiye’sine dair neler yapabileceklerini istişare ettiklerini söyledi. 5 yılda 1,5 milyon konut dönüştürülecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ikinci maddenin, dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konuttan acil, öncelikli denilen 1,5 milyon konutun dönüşümünü 5 yıl içerisinde sağlamak ve bu çerçevede 100 bini İstanbul’da olmak üzere her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlamak olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

“Belirlediğimiz bu eylemle halihazırda dönüştürülmesi gereken bu konutlarımızı da 5 yıl içerisinde dönüştürmüş olacağız. Bu dönüşümde de hızlı bir şekilde vatandaşlarımıza inşallah sağlam, güvenli konutlarını en kısa zamanda teslim etmiş olacağız. Bugüne kadar 152 bin konutumuzun ihalesini yaptık, 115 bin konutumuzu da tamamlayarak, hak sahiplerine teslim ettik. 2023’e kadar bilhassa Bakanlığımız, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle de bu 300 bin konutun en az yüzde 10 ila 15’ini her yıl yapacağız. Yani 30 ila 50 bin konutun her yıl biz Bakanlık olarak dönüşümünü belediyelerimizle birlikte yapıyor olacağız. 5 yılda da inşallah biz de bu sürece 200-250 bin konutla katkı sağlamış olacağız.” Bu süreçte halihazırda Üsküdar’da bin 849’u, Esenler’de toplamda 60 bin rezerv konutu yapacakları ve ilk etapta yıl sonuna kadar 8 bin konutu başlatacakları önemli bir süreci yürüttüklerini dile getiren Kurum, Gaziosmanpaşa’da yıl sonuna kadar 4 bin 750 konutun ihalesini ve projesini yürüttüklerini anlattı.  Kurum, Kağıthane’de kendiliğinden yıkılan binanın bulunduğu alanda riskli alan ilanı yaptıklarını ve o bölgenin tamamının yıkımını gerçekleştirdiklerini ve yıl sonuna kadar da 850 konutu inşa edeceklerini, Zeytinburnu’nda askeri lojmanlar olarak bilinen alana ilişkin de önemli bir karar aldıklarını ve 700-750 konut inşa etmek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini başlatacaklarını, yine aynı bölgede yaklaşık 50 bin metrekarelik de millet bahçesi yapacaklarını söyledi.

Bağcılar’da bin 15 konut yapacaklarını, Güngören’de kentsel dönüşüm sürecinde önemli adımlar atacaklarını dile getiren Kurum, atacakları her adımda da yerinde, hızlı, gönüllü dönüşüm sürecini yürütmek suretiyle bu süreci yöneteceklerini ifade etti.

Kurum, “Bugün itibarıyla bakıldığında yıl içerisinde temeli atılan konutlarla birlikte 25 bini İstanbul’da olmak üzere tüm Türkiye’de 65 bin konutluk kentsel dönüşüm sürecini şu an itibarıyla başlatmış oluyoruz.” diye konuştu.

“81 ilde imara, mevzuata aykırı ne kadar kaçak yapı varsa yıkılacak”

Üçüncü başlığın da “Taşkın, heyelan ve sel riski taşıyan alanlardaki yapıların taşınması” olduğunu aktaran Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“1923-2016 yılları arasında ülkemizde meydana gelen afetler incelendiğinde, can kayıplarının yüzde 90’ı depremlerden kaynaklanıyor. Kalan yüzde 10’u ise heyelan, seller, taşkınlar sebebiyle meydana gelmekte. Bilhassa 2018 ve 2019 yıllarında yaşadığımız seller ve heyelanlar maalesef bu oranı çok daha yukarıya taşımaktadır.

Bunun başlıca sebebi, iklim değişikliğine bağlı yağış artışı ve dere yataklarındaki sağlıksız yapılaşmalardır. Bildiğiniz üzere, 12 Temmuz’da da Karadeniz Bölgesi için İklim Değişikliği Eylem Planı’nı açıkladık. Bu çerçevede öncelikle dere güzergahı içerisinde kalan taşkın ve sel riski altındaki yapıları belirledik. O bölgede 15 bin yeni konut yapma kararı aldık ve vatandaşlarımızı da süreç içerisinde dere güzergahındaki sel ve taşkınlardan kaynaklanan can ve mal kayıplarını engellemek adına da bu dönüşüm sürecini başlatacağız. Akabinde de 7 bölgemizde iklim değişikliğiyle ilgili eylem sürecini devam ettiriyor olacağız.”

Bakan Kurum, dördüncü başlığın “Tarihi kent merkezleri ve meydanların, ihya ve sağlıklaştırma çalışmalarıyla yenilenerek tarihi hüviyetine kavuşturulması” maddesi olduğunu belirterek, aynı şekilde doğal ve kültürel alanların, yayla, köy ve kıyılardaki yapılaşmaya müsaade edilmeyeceğini, koruma amaçlı plan ve projelerin bu anlamda tamamlanacağını ve o tarihi güzelliklerin, kent merkezlerinin dönüşümünün hep birlikte yapılacağını söyledi.

Bu bölgelerdeki ticareti artırmak, turizmi geliştirmek, cazibe alanları oluşturmak için de canla başla çalıştıklarını anlatan Kurum, “Bugün ülkemize baktığımızda yüzlerce tarihi kent merkezimiz var. Bu alanlarımızın tamamında da belediyelerimizle iş birliği yaparak sokak sağlıklaştırma, cephe yenileme, çevre düzenlemesi gibi faaliyetlerimizi, birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Bu projelerin sayısını da artırıyor olacağız.” diye konuştu.

Kurum, bu kapsamda Ankara Hergelen Meydanı Projesi’ne ilişkin bilgi vererek, “O alanda da o tarihi yapıların korunması ve kale güzergahına kadar riskli alanların dönüştürülmesi sürecini başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

“Şehir merkezlerindeki köhneleşmiş sanayi alanları dönüştürülecek”

Beşinci maddenin de “Şehir merkezlerindeki köhneleşmiş, çöküntü alanı haline gelmiş sanayi alanlarını dönüştürmek” olduğunu ifade eden Kurum, esnafın ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelen sanayi alanlarını kent merkezlerinin dışına çıkaracaklarını söyledi.

Kurum, “Böylelikle bu alanları vatandaşlarımızın kullanımına açmak suretiyle hem sanayi alanlarını dönüştürmüş hem de esnafımızın, vatandaşımızın yüzünü güldürecek projeleri hayata geçirmiş olacağız. Bu kapsamda, öncelikli olarak başta İstanbul, Kayseri, Kocaeli ve Konya olmak üzere 10 bin bağımsız bölümü üretmek için çalışmalarımızı başladık.” dedi.

ucuncubinyil
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısında kentsel dönüşümün yeni eylem planını kamuoyuyla paylaştı. Murat Kurum, temel ilkeleri, yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm olan 8 maddelik ...
Yorum yok

Yorum Ekleyin

Puan Verin*
Email adresiniz yayınlanmayacak.

DMCA.com Protection Status